13 Haziran 2024

Yavuz DOĞANALP – SEO Uyumlu İçerik Yazarı

Google' da ilk sayfa hedefine bizimle ulaşın

Hemen Çıkma Oranı (Bounce Rate) Ve SEO İçin Önemi

Hemen çıkma oranı, web sitenizdeki bir sayfaya ulaşan ve başka sayfaları ziyaret etmeden tekrar ayrılan kişilerin bir ölçüsüdür: web sitenizde kalmak yerine, web sitenizden hemen geri dönerler.

Hemen çıkma oranı, web sitenizdeki bir sayfaya ulaşan ve başka sayfaları ziyaret etmeden tekrar ayrılan kişilerin bir ölçüsüdür: web sitenizde kalmak yerine, web sitenizden hemen geri dönerler.

Bunu web sitesi analitik platformlarında mutlak sayı, yüzde veya her ikisi olarak göreceksiniz. Ancak web siteniz, içeriğiniz ve SEO kampanyalarınız için ne anlama geliyor?

Bu yazımda genel olarak, hemen çıkma oranının neyi temsil ettiğini daha ayrıntılı olarak inceleyeceğiz, iyi bir hemen çıkma oranının ne olduğuna dair bazı rakamlar vereceğiz ve hemen çıkma oranınızın SEO çabalarınız üzerindeki etkilerini anlatacağım.

Hemen Çıkma Oranı nedir?

Daha önce de belirttiğimiz gibi, hemen çıkma oranı, birinin web sitenizdeki tek bir sayfayı ziyaret edip ardından ayrılmasıdır.

Çoğu durumda bunun nedeni, arama sonuçlarından sitenizdeki belirli bir sayfaya ulaşmaları, sayfanın onlara ihtiyaç duydukları şeyi vermemesi ve bu nedenle tarayıcılarında ‘geri’ tıklamaları ve farklı bir arama sonucu bulmaya gitmeleri olabilir.

Yine de tek olasılık bu değil. İhtiyaç duydukları tüm bilgileri tek bir sayfada bulmuş olabilirler ve sitenizdeki diğer sayfaları ziyaret etmelerine gerek kalmamış olabilir. Veya tarayıcıları başka bir sayfaya tıklamadan önce çökmüş olabilir.

Hemen çıkma oranını daha geniş bir bağlamda düşünmek önemlidir. Bir kişinin sitenizde yalnızca bir sayfayı ziyaret etmesi, ziyaretlerinin sizin için değerli olmadığı anlamına gelmez.

Aynı şekilde, çok düşük bir hemen çıkma oranı, ziyaretçilerinizin alışılmadık derecede büyük bir yüzdesinin sitenizde birden çok sayfa görüntülediğini ima ettiğinden, aslında teknik bir sorunun göstergesi olabilir.

Bu nedenle, iyi bir hemen çıkma oranının ne olduğunu bilmek faydalıdır, böylece web sitesi analitik verilerinizdeki herhangi bir aykırı değeri araştırabilirsiniz.

İyi bir hemen çıkma oranı nedir?

Hemen çıkma oranınızı her zaman web siteniz bağlamında düşünün. Örneğin, SEO stratejiniz, alakasız çeşitli konularda kapsamlı tek sayfalık kılavuzlar yayınlamaksa, daha yüksek bir hemen çıkma oranı sorun olmayabilir.

Buna karşılık, belirli bir iletişim sayfasına veya ödeme sayfasına giden bir huniyi izleyen ziyaretçilere güveniyorsanız, mümkün olan en düşük hemen çıkma oranını hedeflemek isteyebilirsiniz.

Hemen çıkma oranları siteden siteye değişiklik gösterecektir, bu nedenle aşağıdaki değerler bir kılavuz olarak kabul edilmelidir:

  • %0-25, bir şeyin bozulabileceğinden şüphelenecek kadar düşük
  • %25-50 yaklaşık ortalama
  • %50-75 biraz yüksek ama içeriğinize bağlı olarak uygun olabilir
  • %75-100 çok yüksek ve harekete geçmeyi düşünmelisiniz

Web sitenizin hiyerarşisinin farklı bölümleri önemli ölçüde farklı bir hemen çıkma oranına sahip olabilir; örneğin, ana sayfanıza gelen ziyaretçilerin daha yüksek bir yüzdesinin tıklayarak başka bir sayfaya geçmesini isteyebilirsiniz, bu nedenle hemen çıkma oranını yalnızca site düzeyinde değil, sayfa düzeyinde de kontrol etmek iyidir. .

Hemen çıkma oranı ve bekleme süresi

Hemen çıkma oranınızın yanı sıra göz önünde bulundurmanız gereken bir diğer ölçüm de sayfanızda kalma sürenizdir. Bu, insanların her sayfada ne kadar zaman harcadıklarının bir göstergesini verir.

Sayfaların hemen çıkma oranı daha yüksekse, ancak insanlar sayfada uzun zaman geçiriyorsa, yine de onlardan iyi bir değer alıyor olabilirsiniz.

Aynı şekilde, bir sayfanın alışılmadık şekilde kısa bir bekleme süresi ve düşük bir hemen çıkma oranı varsa, ziyaretçilerin sitenizdeki başka bir sayfaya çok hızlı bir şekilde tıkladığını ve bu, sayfa içeriğinin düşük değerli olduğunu ve iyileştirilmesi gerektiğinin bir göstergesi olabileceğini gösterir. .

Tüm web sitesi analizleri gibi, hemen çıkma oranı ve bekleme süresi de bir amaçtır. Önemli olan, web sitenize gelen ziyaretçilerin sipariş vermesi, sizinle iletişim kurması veya belirlediğiniz başka bir hedefi tamamlamasıdır.

Bu nedenle, dönüşüm oranlarınız ve (e-Ticaret siteleri için) ortalama sipariş değeriniz, yalnızca hemen çıkma oranını düşürmek veya bunun uğruna bekleme süresini artırmak yerine, SEO faaliyetlerinize her zaman rehberlik etmelidir.

Hemen çıkma oranını hangi faktörler etkiler?

Hemen çıkma oranınızın yüksek olmasının birçok farklı nedeni vardır. Bunlar, teknik sorunlardan zayıf sayfa içeriğine kadar uzanır.

Dikkat etmeniz gereken bazı hemen çıkma oranı faktörleri şunlardır:

Uzun bekleme süresi

Yukarıda belirtildiği gibi, daha uzun bekleme süresi (veya daha uzun toplam oturum süresi), ziyaretçilerin bir sayfadan çok fazla bilgi aldığını gösterir. Nispeten yüksek bir hemen çıkma oranıyla bile, bu yine de değerli bir ziyaret ve SEO çabalarınızın işe yaradığının bir işareti olabilir.

Yavaş yüklenen sayfalar

Sayfaların yüklenmesi uzun sürerse, ziyaretçiler sıkılabilir ve başka yerlere gidebilir. Bu, hemen çıkma oranınızda görünebilir veya aşırı durumlarda, analiz aracınızın yüklenme şansı yoksa günlüğe kaydedilmeyebilir.

Teknik problemler

Yükleme için bir sorun almanın dışında, sayfalarınızın farklı işletim sistemlerinde ve yaygın olarak kullanılan cihazlarda doğru görüntülendiğinden emin olun. Eksik içerik, boş sayfalar ve mobil ekranlarda görüntülenen sorunlar, ziyaretçilerin sitenizde kalmasını imkansız hale getirebilir.

Yüksek hemen çıkma oranlarına neden olan aşağıdaki genel teknik sorunlara dikkat edin:

  • Bozuk analitik izleyiciler (güncellenmiş kodu ve izleyicinin veri toplayıp toplamadığını kontrol edin)
  • Zayıf mobil uyumlu tasarım (siteler mobil uyumlu olmalı veya en azından küçük ekranlarda iyi görüntülenmelidir)
  • Kısıtlı içerik (sayfa bir ödeme duvarının, giriş ekranının veya başka bir tür ağ geçidinin arkasındaysa, çoğu ziyaretçi geri dönebilir)

Pek çok farklı potansiyel teknik sorun vardır ve bunların hepsi hata değildir – örneğin, reklam engelleyici kullanan kullanıcıların erişimini önlemek için bir ödeme duvarı veya bir filtre, istenmeyen ziyaretçileri önlemenin kasıtlı yolları olabilir.

Yine, her zaman sayfanın daha geniş bağlamını ve yüksek bir hemen çıkma oranının, sayfanın nasıl yapılandırıldığının kaçınılmaz ve hoş bir sonucu olup olmadığını düşünün.

Kötü kullanıcı deneyimi (UX)

Sayfanızda çok sayıda açılır pencere, bant genişliğini tüketen reklamlar veya tam olarak yüklenmesi gereken çok yüksek çözünürlüklü medya varlıkları varsa, zayıf UX oluşabilir. İçeriğinizi düzene sokmaya çalışın, böylece gelir elde etmek için reklamlar göstermeniz gerekse bile, bu, sayfanın tamamını yükleme maliyetine mal olmaz.

Yanıltıcı başlıklar ve snippet’ler

Vardıktan hemen sonra sayfanızdan ayrılan çok sayıda insan, sayfanızın arama sonuçlarındaki görünümünün, ziyaretçilerin sayfayı yüklediklerinde gördükleriyle eşleşmediğinin bir işareti olabilir. SEO kampanyalarınızın, açılış sayfasında gerçekte olanı doğru bir şekilde yansıttığından emin olun.

(Bazı durumlarda, bir sayfa büyük miktarda trafik alıyorsa, arama sonuçlarındaki görünümünü değiştirmek yerine sayfa içeriğini insanların aradığıyla eşleşecek şekilde değiştirmek aslında daha iyidir.)

Kötü içerik

En iyi arama sonucu yine de düşük kaliteli içeriğe yol açabilir, bu nedenle sayfalarınızı en yüksek hemen çıkma oranına sahip olarak denetleyin ve ortalamanın altında olduğunu düşünüyorsanız sayfa içeriğini iyileştirmek için adımlar atın.

Üçüncü taraf bağlantıları

Üçüncü taraf web sitelerinden gelen bağlantılar yanıltıcı olabilir ve kötü niyetle veya dürüst bir hatayla yayınlanmış olabilir. Yönlendiren site yüksek bir hemen çıkma oranına neden oluyorsa, bu gelen bağlantıyı izlemeye çalışın ve hedef sayfanın adil bir temsili değilse yayıncıdan değiştirmesini isteyin.

Giden bağlantılar

Giden bağlantılar, bir bağlı kuruluş sitesine, bir sponsorun ürün sayfasına veya izleyemediğiniz başka bir sayfaya (örneğin sosyal ağ profilleriniz) trafik çekmenin kasıtlı bir yolu olabilir. Sayfanızın trafiği uzaklaştıran bir CTA’sı (harekete geçirici mesaj) olduğunu biliyorsanız, bunun daha yüksek bir hemen çıkma oranına dönüşmesini beklemelisiniz.

Anormal sonuçlar

Çok yeni sayfalar ve daha az trafik oluşturanlar (ki bu her zaman kendi içinde kötü bir şey değildir), genel olarak çok daha az ziyaretin ortalamasını alacağından veya bir araya getireceğinden, hemen çıkma oranı hakkında doğru bir izlenim verme olasılığı daha düşüktür.

Bu aykırı değerlere dikkat edin ve az trafiğe sahip içeriğin ve yeni yayınlanan sayfaların web sitenizin performansının genel görünümünü bozmaması için analitik verilerinize filtreler uygulamayı düşünün.

Hemen Çıkma Oranı ve SEO Konuları

Hemen çıkma oranının Google’da bir sıralama faktörü olup olmadığı konusunda bazı tartışmalar var. Yüksek bir hemen çıkma oranının doğrudan Google sıralamanızın kötüleşmesine neden olmadığı görülüyor, ancak genellikle yüksek hemen çıkma oranına sahip sayfalar ile daha az iyi arama sıralamaları arasında güçlü bir ilişki vardır.

Nedenini görmek zor değil. Sayfanızı ziyaret edenlerin çoğu oyalanmak için bir neden görmüyorsa, bu muhtemelen çok iyi bir sayfa değildir – ve Google giderek farklı platformlarda, tarayıcılarda ve ekran boyutlarında çalışan iyi kaliteli içerik arar.

Sayfa yükleme hızı gibi yukarıda bahsedilen teknik sorunlardan bazıları kesinlikle arama sıralamanızı etkiler, bu nedenle bunları düzeltmenin SEO için çifte faydası olabilir.

Ne zaman harekete geçeceğine karar verme

Hemen çıkma oranınızın çok yüksek olduğunu düşünüyorsanız, aşağıdaki koşullardan herhangi biri karşılandığında harekete geçmeye karar verebilirsiniz:

  • Düzeltebileceğinizi veya iyileştirebileceğinizi bildiğiniz teknik bir sorunu tanımlarsınız.
  • Bir sayfa, beklentilerinizin veya planlanan sonuçlarınızın önemli ölçüde altında performans gösteriyor.
  • Yüksek hemen çıkma oranı tek zayıf metrik değildir (ör. düşük bekleme süresi, yüksek toplam çıkışlar).

Yeni sayfalarda olduğu gibi, hemen çıkma oranı yüksek bir sayfayı düzenlemeye karar verirseniz, her şeyden önce yüksek kalite standartlarında bir insan kitlesi için içerik üretmeye odaklanmanız önemlidir.

Bu içeriği daha iyi arama performansı için optimize edebilirsiniz, ancak en iyi uzun vadeli arama varlığı ve en düşük uzun vadeli hemen çıkma oranı doğal olarak, ziyaretçilerin eğlenmesi için ilgi çekici, bilgilendirici, iyi yazılmış ve iyi tasarlanmış bir sayfa yayınlamaktan gelecektir.

Yavuz DOĞANALP

SEO Dostu Makaleler - Teknoloji Haberleri
deneme bonusu veren siteler
deneme bonusu veren siteler casino siteleri casibom giriş jojobet giriş deneme bonusu veren siteler grandpashabet
Bahiscom
Urfa Haber
Marsbahis Betebet