23 Temmuz 2024

Yavuz DOĞANALP – SEO Uyumlu İçerik Yazarı

Google' da ilk sayfa hedefine bizimle ulaşın

Sitenize Backlink Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler Nelerdir?

Yavuz Doğanalp SEO Uzmanı

Yavuz Doğanalp SEO Uzmanı

SEO, arama motorlarının ilk günlerinden bu yana önemli ölçüde değişti. Google uzun yıllardır baskın güç olarak kaldı, ancak daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağlamak için algoritmalarını sürekli olarak güncellediler. Uzun yıllardır en önemli sıralama faktörü olarak kabul edilen geri bağlantılara, SEO dünyasında bazıları tarafından azaltılmış bir rol verildi. Ancak, geri bağlantıları olmayan bir siteyi sıralamaya çalışmak verimli olmayacaktır. Geri bağlantılar SEO için hala hayati öneme sahiptir, ancak dikkate alınması gereken faktörler değişti. Peki geri bağlantıları değerlendirirken nelere dikkat etmelisiniz? “Bunları size açıklayacağım…”

Backlink Hacmi

Geçmişte, geri bağlantıların analizi genellikle en çok bağlantıya sahip sayfaları en üst sıralarda gösterirdi. Bu, son yıllarda kalite ve alaka düzeyine daha fazla odaklanılmasıyla önemli ölçüde değişti. Yine de bu değişiklikle bile, otorite siteleri doğal olarak zaman içinde çok sayıda bağlantı kazanacaktır. Basit anahtar kelimeler, üst sıralarda yer almak için çok sayıda bağlantı gerektirmeyebilir, ancak rekabetçi terimler, hacim, alaka düzeyi ve yetki dengesine ihtiyaç duyacaktır.

Backlink Otoritesi

Düşük kaliteli geri bağlantılar, sıralamada herhangi bir yardım sağlamaz ve zarar verebilir. Backlink profiliniz yalnızca kötü bağlantılar gösteriyorsa, Google tarafından cezalandırılabilirsiniz. Bir otorite sitesi doğal olarak karışık bir profil alacaktır, böylece düşük kaliteli bağlantıların bir etkisi olmayacaktır. Yine de, mümkün olduğunda bu bağlantıları denemek ve kaldırmak önemlidir. Site sahipleriyle iletişime geçmek bazı bağlantıları kaldırabilir, ancak diğerlerini Google Arama Konsolu’ndan reddetmeniz gerekecektir.

Backlink Bağlantı Metni

Bağlantı metni kullanımı da son yıllarda değişti ve yüksek hacimli benzer arama terimlerine daha az bağımlı hale geldi. Doğal bir bağlantı metni profili, markalı metin, URL’ler, genel ifadeler ve tam anahtar kelimeler dahil olmak üzere çeşitli terimler içerecektir. Yavaş yavaş geri bağlantılar kazandıkça, profiliniz çeşitli görünmelidir, ancak yine de konuyla alakalı birçok terim içermelidir. Belirli sitelerdeki bağlantı metninin kontrolü sizdeyse, geri bağlantı profilinizi göz önünde bulundurun ve anahtar kelimeleri aşırı kullanmaktan kaçının.

Daha Fazla Geri Bağlantı Nasıl Alınır?

Hacim, yetki ve bağlantı metni gereksinimlerini anlamak ilk aşamadır, ancak aynı zamanda geri bağlantılar da kazanmanız gerekir. Yüksek hacimli, otomatik yöntemler artık yardımcı olmuyor, ancak siteleri size bağlantı vermeye teşvik etmek için yine de güvenli teknikler kullanabilirsiniz.

Sosyal yardım

Site sahipleriyle doğrudan iletişim kurmak, muhtemelen geri bağlantı sağlamanın en etkili yoludur. Tabii ki, sayfanıza bir bağlantı almak için değer sunmanız gerekiyor, ancak bunu yapmanın etkili yolları var. Bloglar için misafir gönderileri oluşturmak, site sahibine sitenize bağlamsal olarak bağlantı kurma şansı verirken değerli bir şey sağlar. Site sahiplerine bozuk bir link veya güncel olmayan bir içerik hakkında bilgi vermek de link almanıza neden olabilir.

İçerik oluşturma

İlginç içerik oluşturmak, web’de paylaşımlara yol açacak ve potansiyel olarak birçok yeni geri bağlantı sağlayacaktır. İçeriğiniz bir kitleyi eğitebiliyor, bilgilendirebiliyor veya aydınlatabiliyorsa, çoğu kişi paylaşmaya istekli olacaktır. Alternatif veya tartışmalı bir yaklaşım önermek, diğer blog yazarlarının yanıtlarında sizinle bağlantı kurduğu tartışmalara da yol açabilir.

Sosyal medyada aktiflik

Bir sosyal medya ağı oluşturmak, çok çeşitli hesaplardan paylaşımlara ve yeniden gönderilere yol açabilir. Bununla birlikte, sosyal hesaplarınız da içeriğinizi tanıtacak, bu nedenle blog yazarlarının yalnızca sosyal platformları yerine kendi sitelerinden bağlantı kurma olasılığı daha yüksek olacaktır. Sosyal medya bağlantıları yardımcı olabilir, ancak en iyi sonuçlar, sosyal gönderileriniz bir dizi platformda paylaşıma yol açtığında elde edilir.

Google’da sayfalarınızın ilk sayfada ya da etkili yerlerde liste almasınız istiyorsanız, geri bağlantılar çok önemlidir. Ancak, sayfa içi optimizasyon, zengin snippet’ler, site hızı ve güvenlik gibi ek faktörleri de dikkate almak önemlidir. Çok sayıda bağlantı yardımcı olurken, bunların yüksek kalitede olması ve içeriğinizle alakalı olması gerekir. SEO, rehavete izin vermez, bu nedenle süreçlerinizi sık sık değerlendirmek de gereklidir. Kaliteli siteler size bağlantı verdiğinde, arama motorlarında öne çıkma şansınız her zaman yüksektir.

Yavuz DOĞANALP

SEO HİZMETİ ALMAK İÇİN TIKLA

SEO Dostu Makaleler - Teknoloji Haberleri
deneme bonusu veren siteler